meliinabb2 meliinabb2 .

meliinabb2

بیماری دیفتری

دیفتری، بیماری عفونی حاد ناشی از باکتری کورینباکتریوم دیفتری است که باعث آسیب در دستگاه تنفسی فوقانی می شود و علائم عمومی آن بیشتر به علت گسترش سم باکتریایی در سراسر بدن است. دیفتری در اواخر قرن نوزدهم یک بیماری جدی و مسری در بسیاری از جهان بود، زمانی شیوع آن در اروپا و آمریکای شمالی گسترش یافت و در نهایت با اقدامات ایمنی رشد آن کاهش یافت. هنوز هم عمدتا در مناطق معتدل دنیا در طول ماه های سردتر سال اتفاق می افتد و بیشتر در کودکان زیر 10 سال رخ می دهد.

 


تاریخ پزشکی دیفتری

داستان دیفتری شبیه بیماری تشنج است شاید هم جالب تر …

 


باکتری دیفتری توسط دو باکتری شناسان آلمانی بنام های ادوین کلبز و فردریش لفلر، کشف و شناسایی شده است. در اغلب موارد باکتری در قطرات ترشحات تنفسی که در طی صحبت کردن یا سرفه کردن توسط افراد مبتلا پخش می شود و انتقال می یابد. شایع ترین محل ورود و تجمع باکتری دیفتری، لوزه ها، بینی و گلو است. باکتری معمولا در این ناحیه باقی می ماند و در آن منطقه پخش می شود و یک سم قوی تولید می کند که از طریق جریان خون و عروق لنفاوی در سراسر بدن گسترش می یابد و به قلب و سیستم عصبی آسیب می رساند.

 


علائم دیفتری تب بالا و لرز، خستگی، گلودرد خفیف می باشند. انتشار باکتری دیفتری منجر به تشکیل غشای ضخیم، چرکی و خاکستری می شود که از باکتری ها، سلول های مرده از غشاهای مخاطی و فیبرین (پروتئین فیبرهای مرتبط با لخته شدن خون) تشکیل شده است. این غشا بصورتی پایدار و محکم به بافتهای زیرین دهان، لوزه ها، حلق و گلو یا سایر قسمت های موضعی می چسبد. غشاء در طی 7 تا 10 روز جدا می شود، اما بعد از آن در موارد شدید عوارض مسمومیت رخ می دهد. اول اغلب در هفته دوم یا سوم، قلب، تحت تاثیر قرار می گیرد.

ادامه مطلب...


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۶:۱۰ توسط:ملیکا موضوع: نظرات (0)