meliinabb2 meliinabb2 .

meliinabb2

داروی اپی نفرین (آدرنالین)

داروی اپی نفرین تزریقی با نام آدرنالین نیز شناخته می شود. در این مطلب با کمک چند مجله معتبر پزشکی شما را با فواید، طرز استفاده صحیح و نکات مهم دیگر که لازم است بدانید آشنا می کنیم.

آدرنالین

اپینفرین تزریقی 1 میلیگرم بر میلی لیتر

آمپول 1 میلیگرمی: برای تزریق داخل ماهیچه ای، استفاده عضلانی، زیر جلدی و داخل چشمی

آمپول 30 میلیگرمی: برای تزریق داخل ماهیچه ای و استفاده زیر جلدی

توضیحات:

آدرنالین محلولی شفاف، بیرنگ و استریل شده ای است که حاوی 1 میلیگرم بر میلی لیتر اپی نفرین میباشد که حاوی محلول 1 میلی لیتری در یک بطری شیشه ای یکبار مصرف یا محلول 30 میلی لیتر شامل یک بطری شیشه ای با ظرف چند روزه است. اپینفرین یک کاتاکولامین سمپاتومیمتیک است.

 


وزن ملکولی اپینفرین، در حدود 183.2 است.

 


محلول اپی نفرین به محض در معرض هوا یا نور قرار گرفتن فوراً فاسد میشود و از طریق اکسیداسیون به آدرناکروم صورتی رنگ شده و از تشکیل ملانین به رنگ قهوه ای درمی آید.

 


موارد کاربرد

1-مراقبتهای فوری به هنگام وقوع حساسیت: از جمله بیماری آنافیلاکسی که ممکن است از نیش زنبور و یا حشرات، مواد غذایی، داروهای سرمی، مواد آزمایشگاهی تشخیصی و سایر آلرژن ها و همچنین آنافیلاکسی ایدیوپاتیک یا آنافیلاکسی ناشی از ورزش کردن باشد.

 


2- فشار خون مرتبط با شوک سپتیک: آدرنالین به منظور افزایش ​​فشار متوسط شریانی در بزرگسالان مبتلا به فشارخون ناشی از شوک سپتیک نشان به کار میرود.

 


دوز دارو

قبل از مصرف، در خصوص چگونگی ذرات و تغییر رنگ آن را بررسی نمایید. محلول باید شفاف و بیرنگ باشد. اگر محلول رنگی است یا تیره شده از آن استفاده نکنید.

 


1- دوز دارو برای درمان آنافیلاکسی

آدرنالین را به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی به قسمت ران پا تزریق کنید.

هنگام انجام تزریق به کودک، برای به حداقل رساندن خطرات آسیب های مربوط به تزریق، پاهایش را کاملا محکم نگه دارید و حرکات را قبل و بعد از تزریق کم کنید.

تزریق در صورت نیاز می تواند هر 5 تا 10 دقیقه تکرار شود.

برای تزریق عضلانی، یک سوزن به اندازه کافی بلند (حداقل یک و نیم سانتیمتر) انتخاب نمایید تا از تزریق آن به عضله مطمئن شوید. از نظر بالینی بیمار را معاینه کنید تا عکس العمل آلرژیک و اثرات قلبی ناشی از تزریق این ماده را بررسی کنید.

تزریق مجدد را در همان جای قبلی انجام ندهید که باعث بافت مردگی میگردد.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۱:۰۵ توسط:ملیکا موضوع: نظرات (0)