meliinabb2 meliinabb2 .

meliinabb2

علت اصلي تپش قلب در خواب

تپش‌هاي قلبي كه شب‌ها رخ مي‌دهند معمولا خطرناك نيستند، هر چند كه مي‌توانند ناراحت كننده باشند. با چند استثنا، تپش قلبي كه در شب رخ مي‌دهد هيچ چيز متفاوتي نسبت به آنچه كه در طول روز رخ مي‌دهد، نيست. اگر تپش قلب مربوط به بيماري جدي و يا نامنظمي و آريتمي شديد نباشد، اغلب مي‌توانند كنترل يا متوقف شود.

 


آيا بايد نگران بود؟

به طور كلي، تپش قلب نگران كننده نيست و اتفاقي معمول مي باشد. بسياري از مردم آن‌ها را به طور منظم تجربه مي‌كنند و در قلب‌ سالم از لحاظ ساختار طبيعي، به طور كلي بي خطر تلقي مي‌شوند. اگر براي اولين بار تپش قلب را تجربه مي‌كنيد و يا نگراني‌هايي در رابطه با سلامتي قلب خود داريد، هميشه بايد با پزشك مشورت كنيد.

 


افرادي كه درد قفسه‌سينه يا درد كمر، سرگيجه، تنگي نفس يا كرختي را تجربه مي‌كنند بايد فورا به پزشك مراجعه كنند چون ممكن است علائم حمله قلبي يا شرايط جدي ديگري داشته باشند.

 


چه چيزي باعث تپش قلب در شب مي‌شود؟

در اكثر موارد، افرادي كه تپش قلب را در شب تجربه مي‌كنند در مقايسه با طول روز ضربان قلب متفاوتي ندارند. با اين حال، در شب، تپش قلب اغلب قابل‌توجه است، زيرا صداها و احساسات كمتري وجود دارند تا ذهن انسان را از توجه به ضربان قلب منحرف كند.

 


تپش قلب در شب مي تواند با توجه به نحوه خوابيدن فرد ايجاد شود. افرادي كه به سمت چپ يا به پشت مي‌خوابند ممكن است ناخواسته بر روي عصب واگوس فشار وارد كنند. عصب واگوس جز مهمي از سيستم عصبي پاراسمپاتيك است و تا حدي مسئول كنترل ضربان قلب مي باشد. هنگامي كه فشار خارجي بر روي عصب واگوس اعمال مي‌شود، ممكن است موجي از ضربه الكتريكي ناگهاني كه در طول عصب حركت مي كند، ايجاد كند. اين ايمپالس بي‌ضرر مي‌تواند باعث آگاهي موقت از ضربان قلب شود.

 


تپش قلب همچنين مي‌تواند با خوردن وعده‌هاي غذايي سنگين قبل از رفتن به رختخواب، نوشيدن كافئين زياد در روز يا ورزش كردن زياد مرتبط باشد.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۹:۴۳ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

بيماري ديفتري

ديفتري، بيماري عفوني حاد ناشي از باكتري كورينباكتريوم ديفتري است كه باعث آسيب در دستگاه تنفسي فوقاني مي شود و علائم عمومي آن بيشتر به علت گسترش سم باكتريايي در سراسر بدن است. ديفتري در اواخر قرن نوزدهم يك بيماري جدي و مسري در بسياري از جهان بود، زماني شيوع آن در اروپا و آمريكاي شمالي گسترش يافت و در نهايت با اقدامات ايمني رشد آن كاهش يافت. هنوز هم عمدتا در مناطق معتدل دنيا در طول ماه هاي سردتر سال اتفاق مي افتد و بيشتر در كودكان زير 10 سال رخ مي دهد.

 


تاريخ پزشكي ديفتري

داستان ديفتري شبيه بيماري تشنج است شايد هم جالب تر …

 


باكتري ديفتري توسط دو باكتري شناسان آلماني بنام هاي ادوين كلبز و فردريش لفلر، كشف و شناسايي شده است. در اغلب موارد باكتري در قطرات ترشحات تنفسي كه در طي صحبت كردن يا سرفه كردن توسط افراد مبتلا پخش مي شود و انتقال مي يابد. شايع ترين محل ورود و تجمع باكتري ديفتري، لوزه ها، بيني و گلو است. باكتري معمولا در اين ناحيه باقي مي ماند و در آن منطقه پخش مي شود و يك سم قوي توليد مي كند كه از طريق جريان خون و عروق لنفاوي در سراسر بدن گسترش مي يابد و به قلب و سيستم عصبي آسيب مي رساند.

 


علائم ديفتري تب بالا و لرز، خستگي، گلودرد خفيف مي باشند. انتشار باكتري ديفتري منجر به تشكيل غشاي ضخيم، چركي و خاكستري مي شود كه از باكتري ها، سلول هاي مرده از غشاهاي مخاطي و فيبرين (پروتئين فيبرهاي مرتبط با لخته شدن خون) تشكيل شده است. اين غشا بصورتي پايدار و محكم به بافتهاي زيرين دهان، لوزه ها، حلق و گلو يا ساير قسمت هاي موضعي مي چسبد. غشاء در طي 7 تا 10 روز جدا مي شود، اما بعد از آن در موارد شديد عوارض مسموميت رخ مي دهد. اول اغلب در هفته دوم يا سوم، قلب، تحت تاثير قرار مي گيرد.

ادامه مطلب...


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۶:۱۰ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

داروي اپي نفرين (آدرنالين)

داروي اپي نفرين تزريقي با نام آدرنالين نيز شناخته مي شود. در اين مطلب با كمك چند مجله معتبر پزشكي شما را با فوايد، طرز استفاده صحيح و نكات مهم ديگر كه لازم است بدانيد آشنا مي كنيم.

آدرنالين

اپينفرين تزريقي 1 ميليگرم بر ميلي ليتر

آمپول 1 ميليگرمي: براي تزريق داخل ماهيچه اي، استفاده عضلاني، زير جلدي و داخل چشمي

آمپول 30 ميليگرمي: براي تزريق داخل ماهيچه اي و استفاده زير جلدي

توضيحات:

آدرنالين محلولي شفاف، بيرنگ و استريل شده اي است كه حاوي 1 ميليگرم بر ميلي ليتر اپي نفرين ميباشد كه حاوي محلول 1 ميلي ليتري در يك بطري شيشه اي يكبار مصرف يا محلول 30 ميلي ليتر شامل يك بطري شيشه اي با ظرف چند روزه است. اپينفرين يك كاتاكولامين سمپاتوميمتيك است.

 


وزن ملكولي اپينفرين، در حدود 183.2 است.

 


محلول اپي نفرين به محض در معرض هوا يا نور قرار گرفتن فوراً فاسد ميشود و از طريق اكسيداسيون به آدرناكروم صورتي رنگ شده و از تشكيل ملانين به رنگ قهوه اي درمي آيد.

 


موارد كاربرد

1-مراقبتهاي فوري به هنگام وقوع حساسيت: از جمله بيماري آنافيلاكسي كه ممكن است از نيش زنبور و يا حشرات، مواد غذايي، داروهاي سرمي، مواد آزمايشگاهي تشخيصي و ساير آلرژن ها و همچنين آنافيلاكسي ايديوپاتيك يا آنافيلاكسي ناشي از ورزش كردن باشد.

 


2- فشار خون مرتبط با شوك سپتيك: آدرنالين به منظور افزايش ​​فشار متوسط شرياني در بزرگسالان مبتلا به فشارخون ناشي از شوك سپتيك نشان به كار ميرود.

 


دوز دارو

قبل از مصرف، در خصوص چگونگي ذرات و تغيير رنگ آن را بررسي نماييد. محلول بايد شفاف و بيرنگ باشد. اگر محلول رنگي است يا تيره شده از آن استفاده نكنيد.

 


1- دوز دارو براي درمان آنافيلاكسي

آدرنالين را به صورت داخل عضلاني يا زير جلدي به قسمت ران پا تزريق كنيد.

هنگام انجام تزريق به كودك، براي به حداقل رساندن خطرات آسيب هاي مربوط به تزريق، پاهايش را كاملا محكم نگه داريد و حركات را قبل و بعد از تزريق كم كنيد.

تزريق در صورت نياز مي تواند هر 5 تا 10 دقيقه تكرار شود.

براي تزريق عضلاني، يك سوزن به اندازه كافي بلند (حداقل يك و نيم سانتيمتر) انتخاب نماييد تا از تزريق آن به عضله مطمئن شويد. از نظر باليني بيمار را معاينه كنيد تا عكس العمل آلرژيك و اثرات قلبي ناشي از تزريق اين ماده را بررسي كنيد.

تزريق مجدد را در همان جاي قبلي انجام ندهيد كه باعث بافت مردگي ميگردد.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۱:۰۵ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

آمپول تريامسينولون

در اين مطلب با كمك تحقيقات چندين مجله معتبر پزشكي، شما را با آمپول تريامسينولون، عوارض جانبي، نحوه مصرف درست و نكات ضروري ديگر آشنا مي كنيم.

 


آمپول تريامسينولون چيست؟

تريامسينولون استروئيدي است كه از انتشار موادي كه باعث التهاب در بدن مي شوند، جلوگيري مي كند.

آمپول تريامسينولون براي درمان انواع مختلف بيماري هاي التهابي، از جمله واكنش هاي شديد آلرژيك، كوليت شديد، التهاب مفاصل و تاندون ها، اختلالات سلولي خون، اختلالات التهابي چشم، اختلالات ريوي و مشكلات ناشي از هورمون هاي غدد فوق كليوي، مورد استفاده قرار مي گيرد.

تريامسينولون همچنين براي درمان برخي از بيماري هاي پوستي ناشي از بيماري هاي خود ايمني مانند لوپوس، پسوريازيس، ليكن پلان استفاده مي شود.

مارك هاي مختلف آمپول تريامسينولون، استفاده هاي مختلفي دارند.

قبل از تزريق تريامسينولون در مورد چه چيزي با پزشك صحبت كنم؟

اگر عفونت قارچي يا پورپوراي ترومبوتيك ترومبوسيتوپنيك (ITP) داريد، نبايد از اين آمپول مصرف كنيد. اگر به تريامسينولون آلرژي داريد، نبايد از آن استفاده كنيد. هر كدام از مشكلات زير را داريد، به پزشك بگوييد:

 


عفونت فعال يا مزمن داريد، از جمله سل؛

پورپوراي ترومبوتيك ترومبوسيتوپنيك (ITP)

فشار خون بالا، بيماري قلبي، سكته مغزي يا حمله قلبي

آب مرواريد، گلوكوم يا عفونت تبخال چشم

بيماري كبد يا كليه

اختلال عصبي-عضلاني مانند مياستني گراويس

اختلال معده يا روده

كلستومي يا ايلئوستومي، يا جراحي معده

ديابت

كاهش تراكم مواد معدني استخوان

مشكلات تيروئيد يا غدد فوق كليوي

اينكه آيا دارو به جنين آسيب مي رساند، معلوم نيست. اگر بارداريد، به پزشك بگوييد. استفاده از دارو هنگام شيردهي ممكن است براي كودك ضرر داشته باشد. وضعيت شيردهي را به پزشك بگوييد.

 


تزريق چگونه انجام مي شود؟

تزريق تريامسينولون از طريق سوزن است و به قسمت هاي مختلف بدن تزريق مي شود: به عضله؛ به فضاي اطراف مفصل يا تاندون و يا به ضايعه ي روي پوست.

 


هر نام تجاري دارو براي شرايط متفاوتي استفاده مي شود. بعضي مارك ها فقط يك بار مورد استفاده قرار مي گيرند. بعضي ها در فواصل منظم مصرف مي شوند. نوع دارو و دستورالعمل اجرايي را پزشك مشخص مي كند.

 


تريامسينولون مي تواند سيستم ايمني بدن را تضعيف كند و باعث ايجاد عفونت مي شود. اگر كبودي، خونريزي غيرعادي يا علائم عفونت (تب، ضعف، علائم سرماخوردگي و يا آنفلوآنزا، زخم پوستي، اسهال، بيماري مكرر يا تكراري) داشتيد به پزشك مراجعه كنيد.

استفاده طولاني مدت از استروئيد ها اثرات مضري روي چشم دارد. اگر تريامسينولون براي مدت بيش از 6 هفته استفاده شود، پزشك از شما مي خواهد به طور منظم آزمايشات چشم انجام دهيد.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۶:۳۴ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

علائم ديابت نوع 1 و 2

در اين مطلب با كمك معتبرترين مجلات پزشكي دنيا و از زبان 2 متخصص، شما را با علايم ديابت نوع 1 و2 در بزرگسالان آشنا مي كنيم و عكس هاي مرتبط را هم در اختيارتان قرار مي دهيم.

 


علائم و تشخيص

اگر علائم مرتبط با ديابت نوع 1 را داريد با پزشكتان صحبت كنيد:

 


احساس تشنگي زياد

ادرار كردن بيش از حد معمول به خصوص در شب

احساس خستگي زياد

بدون هيچ دليلي وزن كم كردن

ريزش مو بدون بازگشت

تاري ديد

بريدگي ها و زخم هايي كه خوب نمي شوند

دقت كنيد كه علائم و نشانه هاي ديابت نوع 1 سريع خودشان را نشان مي دهند به خصوص در كودكان.

 


آزمايش ديابت نوع 1

پزشك از شما تست ادرار مي گيرد و ممكن است سطح گلوكز (قند) خون شما را چك كند. اگر تشخيص دهند كه شما ديابت داريد به شما توصيه مي كنند كه براي ارزيابي و بررسي به بيمارستان برويد.

 


تا زماني كه جواب آزمايشتان را بگيريد در بيمارستان مي مانيد؛ و معمولا همان روز جواب را به شما مي دهند. اگر به ديابت نوع 1 مبتلا بوديد، پرستار به شما يكسري چيزها نشان مي دهد كه در شروع كار به آن نياز داريد مثل آزمايش تست گلوكز خونتان و همچنين چگونگي تزريق انسولين.

 


حتما بخوانيد: روشهاي استفاده از آب كرفس براي لاغري، فشار خون، ديابت، قواي جنسي و سم زدايي

 


علائم ديابت نوع 2

بسياري از افراد بدون آنكه خودشان بدانند ديابت نوع 2 دارند و آن هم به اين دليل است كه اين نوع ديابت لزوما نشانه هاي بدي در شما ايجاد نمي كنند. نشانه هاي ديابت نوع 2 بدين شكل است:

 


ادرار بيش از اندازه مخصوصا در شب

احساس تشنگي به صورت دائم

احساس خستگي زياد

كاهش وزن بدون هيچ دليلي

احساس خارش در اطراف ناحيه تناسلي تان يا ريزش مو به صورت مكرر

خراش ها و بريدگي هايي كه به سختي خوب مي شوند.

تاري ديد

شما در خطر ديابت نوع 2 هستيد اگر:

 


اگر بالاي 40 سال سن داريد – و در مردم جنوب آسيا بالاتر از 25

خويشاوندان و نزديكان شما ديابت دارند مثل پدر، برادر يا خواهر

اضافه وزن داريد يا چاق هستيد

در مناطق جنوبي آسيا مثل چين، كارائيب آفريقا زندگي مي كنيد يا سياه پوست آفريقايي هستيد – حتي اگر در انگلستان متولد شده ايد.

به پزشك مراجعه كنيد اگر:

 


هر كدام از علائم و نشانه هاي مرتبط با ديابت نوع 2 را داريد.

نگران اين هستيد كه در معرض خطر ديابت نوع 2 قرار داشته باشيد.

تشخيص زودتر ديابت و درمان آن بهتر است. درمان سريعتر، خطر بيماري هاي ديگر شما را كاهش مي دهد.

ادامه مطلب.....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۰:۳۸ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

كزاز

در اين مطلب با كمك چندين مجله معتبر پزشكي از سرتاسر دنيا، شما را با كزاز، عامل اين بيماري، طرز درمان و تمام نكات مهم ديگر كه نياز است بدانيد آشنا مي كنيم.

 


كزاز چيست؟

كزاز يك عفونت جدي باكتريايي است كه بر سيستم عصبي تاثير مي گذارد و سبب ايجاد قفل عضلات در سراسر بدن مي شود.

عفونت اغلب باعث انقباض عضلات در فك و گردن مي شود. با اين حال، در نهايت به ساير قسمت هاي بدن گسترش مي يابد.

عفونت باكتريايي بدون درمان مي تواند مرگ آور باشد. تقريبا 10 تا 20 درصد عفونت هاي باكتريايي مرگبار هستند.

كزاز يك وضعيت اورژانسي است كه نياز به درمان فوري در يك بيمارستان دارد.

خوشبختانه، از طريق استفاده از يك واكسن قابل پيشگيري است.

با اين حال، اثر اين واكسن تا ابد ادامه نخواهد يافت مصرف واكسن براي هر 10 سال يكبار لازم است تا ايمني را تضمين كند.

علت ها

اين عارضه به علت باكتري به نام Clostridium tetani است. اين باكتري را مي توان در گرد و غبار، خاك و ضايعات حيوانات يافت. اين باكتري توسط ارگانيسم هاي خاص توليد مي شوند. آنها اغلب به شرايط محيطي خشن مانند گرماي زياد مقاوم هستند.

 

 

 

هنگامي كه اين باكتري از طريق زخم يا برش عميق وارد جريان خون مي شوند، فرد مي تواند آلوده شود. اسپورهاي باكتري سپس به سيستم عصبي مركزي گسترش مي يابند و يك سم را به نام tetanospasmin توليد مي كنند. اين سم سيگنال هاي عصبي را از نخاع به عضلات مي رساند و منجر به اسپاسم (گرفتگي) عضلاني شديد مي شود. وقوع اين عفونت باكتريايي با موارد زير مرتبط است:

 


جراحت

جراحت هاي كهنه

سوختگي

زخم هاي سوراخ شده ناشي از سوراخكاري، خالكوبي، تزريق مواد مخدر يا آسيب (مانند قدم زدن روي ميخ)

زخم هاي آلوده به خاك، مدفوع يا بزاق

گزش حيوانات

عفونت هاي دنداني

نيش حشرات

زخم هاي مزمن و عفونت

كزاز از شخص به فرد ديگر مسري نيست اين عفونت در سراسر جهان اتفاق مي افتد، اما اين باكتري در آب و هواي گرم و مرطوب در خاك بسيار فراوان است. در مناطق پرجمعيت نيز بسيار شايع است.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۵:۰۶ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

آمپول پيروكسيكام

آمپول پيروكسيكام مسكني براي تسكين درد و التهاب در بيماراني كه التهاب مفاصل دارند، به كار مي رود. براي كساني كه بيماري هاي قلبي مانند سكته يا حمله قلبي دارند، توصيه نمي شود. اگر دچار اختلال خونريزي، آسم يا آلرژي شناخته شده هستيد، از دارو مصرف نكنيد.

عوارض جانبي
درد شكم
يبوست
سردرد
سرماخوردگي
احساس سوزش در معده
هوا يا گاز بيش از حد در معده
سوزش در پاها، بازوها، دست ها يا ران ها
از دست رفتن قدرت بدني
خارش
تغيير اشتها
در چه مواردي تجويز مي شود؟
روماتيسم مفصلي
آرتروز
سوالات متداول
چه زماني طول مي كشد تاثيرگذاري دارو آغاز شود؟ اثر دارو را مي توان در مدت 30 دقيقه تا 1 ساعت پس از تزريق مشاهده كرد.

مدت دوام اثر دارو چقدر است؟ اثر دارو براي مدت متوسط ​​48 تا 72 ساعت طول مي كشد.

آيا مصرف به همراه الكل خطرناك است؟ اين دارو نبايد با الكل مصرف شود. در صورت مشاهده ي علائم خونريزي معده (مانند وجود خون در سرفه يا مدفوع) بايد بلافاصله به پزشك مراجعه شود.

آيا دارو اعتياد آور است؟ تا به حال هيچ وابستگي به دارو گزارش نشده است.

آيا در دوران بارداري مي توان از دارو استفاده كرد؟ مصرف دارو براي زنان باردار توصيه نمي شود.

آيا در دوران شيردهي مي توان از دارو استفاده كرد؟ مصرف دارو براي زنان شيرده توصيه نمي شود.

چه زماني نبايد از آمپول پيروكسيكام استفاده كرد؟
آلرژي: اگر سابقه آلرژي به داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي داريد تزريق آمپول پروكسيكام توصيه نمي شود.
آسم: تزريق آمپول پيروكسيكام در بيماران مبتلا به آسم توصيه نمي شود.
جراحي باي پس عروق كرونر (CABG): تزريق آمپول در بيماران تحت عمل جراحي قلب توصيه نمي شود
ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۸:۵۴ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

بيماري هموفيلي چيست؟

زمين خوردن و خراش برداشتن بخشي عادي از دوران كودكي است. براي بيشتر بچه ها افتادن از روي دوچرخه يا يك ضربه ي محكم در بازي فوتبال به معني كبودي موقت يا بريدگي است كه با دلمه بستن زخم خوب مي شود. با اين حال، براي بچه هاي مبتلا به هموفيلي، اين حوادث روزمره باعث نگراني است.

هموفيلي چيست؟
هموفيلي بيماري اي است كه از لخته شدن به موقع خون جلوگيري مي كند. لخته شدن خون به توقف خونريزي بعد از بريدگي يا آسيب كمك مي كند. اگر لخته شدن اتفاق نيفتد، خون زيادي از زخم مي رود. خونريزي مي تواند به يكي از دو شكل زير باشد:

خارجي: بيرون از بدن، جايي كه قابل مشاهده است.
داخلي: درون بدن، جايي كه قابل ديدن نيست. خونريزي داخلي مفاصل (مانند زانو يا ران) در كودكان مبتلا به هموفيلي رايج است.
هموفيلي يك اختلال ژنتيكي است، به اين معني كه نتيجه ي تغيير در ژن هاست. اين تغيير يا ارثي (از والدين به كودك رسيده) است يا در دوران رشد در رحم اتفاق افتاده است. هموفيلي بيشتر بر پسران تاثير مي گذارد؛ تقريبا 1 نفر در 10000-5000 نفر. دختراني كه ژن را به ارث مي برند، به ندرت دچار هموفيلي مي شوند اما به عنوان انتقال دهنده ي اين ژن مي توانند آن را به فرزندانشان منتقل كنند.

خون چگونه لخته مي شود؟
بيشتر افراد وقتي دچار بريدگي مي شوند، بدنشان به طور طبيعي از خودش مراقبت مي كند. سلول هاي خوني چسبناك كه پلاكت نام دارند، به محل خونريزي مي روند و محل زخم را مي بندند. اين اولين مرحله در فرايند لخته شدن است.

وقتي پلاكت ها زخم را مي بندند، مواد شيميايي كه پلاكت هاي چسبناك بيشتري را جذب مي كنند، آزاد و هم چنين پروتئين هاي خون به نام فاكتورهاي انعقاد را فعال مي كنند. اين پروتئين ها با پلاكت ها مخلوط مي شوند تا فيبرها را توليد كنند. فيبر باعث قوي تر شدن لخته و توقف خونريزي مي شود.
ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۵:۲۴ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

شامپو كتوكونازول

شامپو كتوكونازول براي درمان عفونتهاي قارچي پوست سر استفاده ميشود. از اين شامپو براي شوره سر، پسوريازيس و موارد ديگر استفاده ميشود. شامپوهاي حاوي كتوكونازول با نسخه و بدون نسخه ي پزشك موجود ميباشند و در اين مطلب با كمك چند مجله معتبر زيبايي و سلامت، شما را با عوارض احتمالي، بهترين مارك ها و طرز مصرف اصولي آشنا مي كنيم.

 


موارد استفاده از كتوكونازول

شامپوي كتوكونازول بيشتر بعنوان درمان شوره ي سر با ماركهاي OTC مانند Nizoral شناخته ميشود. خشكي پوست سر موجب شوره ميشود درحاليكه عوامل ديگري مانند درماتيت سبوره اي هم در آن نقش دارند. احتمالاً مخمرها مانند گونه‌هاي مالاسزيا در اين بيماري نقش دارند. كتوكونازول ميتواند با از بين بردن قارچها و التهاب به درمان شوره ي سر كمك كند.

 


1-پسوريازيس

كتوكونازول يك درمان معمول براي پسوريازيس است. پسوريازيس يك بيماري پوستي مزمن خودايمني است كه موجب قرمزي، پوسته پوسته شدن، خارش و سوزش پوست ميشود. شايعترين نوع آن پسوريازيس پلاك مانند است. قارچهاي مخمر مانند اغلب موجب آلوده شدن اين پلاكها ميشوند. براي درمان پسوريازيس پلاك مانند با كتوكونازول، به نسخه ي پزشك نياز است

2- عفونت هاي تينه آ

شامپو كتوكونازول همچنين براي درمان تينه آ سر (كاپيتيس) و تينه آ ورسيكولور استفاده مي شود. تينه آ يك نوع قارچ است كه مي تواند روي پوست سر رشد كند.

 


تينه آ ورسيكولور عفونت پوستي است كه به دليل رشد بيش از حد نوع مخمر كه به طور طبيعي در پوست شما زندگي مي كند ايجاد مي شود.

3- ريزش مو

كتوكونازول بيشتر براي خواص ضد قارچي خود براي درمان عفونت ها و يا شرايطي مانند درماتيت سبورئيك استفاده مي شود اما شواهدي وجود دارد كه نشان مي دهد اين شامپو باعث افزايش رشدمو يا كاهش ريزش مو هم ميشود. مطالعه اي كه بر روي 15 نفر مبتلا به آلوپسي انجام شد، نشان داد كه كتوكونازول مي تواند سبب بهبود رشد مو شود. بهترين روشهاي درمان طبيعي ريزش مو در اينجا!

 


انواع شامپو كتوكونازول

انواع مختلفي از شامپو هاي كتوكونازول در دسترس هستند. نوع بدون نسخه اين شامپو با نام تجاري نيزورال حاوي 1 درصد يا كمتر از كتوكونازول است. شامپوهايي كه حاوي 2 درصد و يا بيشتر از كتوكونازول هستند معمولا با نسخه پزشك تجويز مي شوند. معمولترين برند آن Nizoral است كه در سوپرماركتها يا بصورت آنلاين در دسترس است. نامهاي تجاري كتوكونازول كه با تجويز پزشك در دسترس هستند عبارتنداز:

 


Ketozal

Ketozolin

Ket Med

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۲:۴۰ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)

اوريون در كودكان

با كمك چندين مجله معتبر پزشكي در سرتاسر دنيا راجب بيماري اوريون در كودكان، علايم و روشهاي درمان كه والدين حتما بايد بدانند توضيح مي دهيم.

اوريون چيست؟
اوريون بيماري است كه در اثر يك ويروس ايجاد مي گردد. اين ويروس معمولا از طريق بزاق (آب دهان) منتقل مي شود و مي تواند بسياري از قسمت هاي بدن به ويژه غدد بزاقي زير گوش را آلوده كند. اين غدد كه بزاق دهان را مي سازند، در بخش عقبي گونه، در ناحيه اي بين گوش و فك، قرار دارند. اوريون اين غده ها را متورم و دردناك مي كند.

چه كساني اوريون مي گيرند؟
بيماري اوريون تا سال 1967، زماني كه واكسن آن توليد شد، شايع بود. اكنون شيوع آن بسيار كم ولي ممكن است.
بيشتر موارد اوريون در كودكان 5 تا 14 ساله اتفاق مي افتد؛ اما ميزان آن در دو دهه ي اخير، بين جوانان هم افزايش يافته است.
بسيار غير معمول است كه كسي بيشتر از يك بار اوريون بگيرد. بيشتر مردم بعد از اولين ابتلا به اين بيماري تا آخر عمرشان ديگر دچار آن نمي شوند.

نشانه ها و علائم
بيماري اوريون ممكن است با تبي بالا تا 4/39 درجه سانتيگراد (103 درجه فارنهايت) همراه با سردرد و بي اشتهايي آغاز شود.
متورم و دردناك شدن غدد زير گوش نشانه ي اصلي اوريون است، يك كودك مبتلا ممكن است وقتي غذا درون لپ هايش است، شبيه يك همستر شود.
بعد از چند روز غده ها متورم تر و دردناك تر مي شوند. زماني كه كودك اعمال بلعيدن، حرف زدن، جويدن يا نوشيدن آبميوه هاي اسيدي (مثل آب پرتقال) را انجام دهد، درد بدتر مي شود.
هر دو غده چپ و راست ممكن است درگير شوند به اين صورت كه يك سمت چند روز قبل از ديگري ورم كند يا ممكن است فقط يك سمت ورم كند.

ادامه مطلب....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۴۷:۴۴ توسط:مليكا موضوع: نظرات (0)